Aktuality

Čo sa stalo s automobilkou Borgward? Má dobré správy.

Borgward BX5 (2017) dostalo cenu RED DOT za dizajn
Borgward BX5 (2017) dostalo cenu RED DOT za dizajn

Nemecký Borgward dostal povolenie nasadiť predávať BX7 v Európe. Pokračuje tak v rozširovaní značky späť do Európy po tom, čo automobilka vyrobila a predala 50-tisíc kusov nového SUV v Číne.

Automobilku Borgward možno ani nepoznáte a vôbec vám to nemáme za zlé. Táto značka z Nemecka je známa skôr medzi priaznivcami historických vozidiel, pretože v minulosti vyrábala luxusné automobily pre spoločensky vyššie situovaných zákazníkov.

Štyridsať rokov značka hibernovala, aby sa napokon na autosalóne vo Frankfurte v roku 2015 predviedol úplne nový koncept BX70, ktorý mal pripraviť verejnosť na oživenie starej luxusnej automobilky. Koncept BX70 bol naozaj pôsobivý, hoci už na prvý pohľad podliehal aktuálnym trendom a neprinášal nič, vďaka čomu by sme si ho zapamätali.

Borgward BX7 (2017)

Koncept Borgward BX70 (2015), z ktorého vzišla produkčná verzia BX7.

Produkčná verzia automobilu sa volá BX7 a veľmi sa od prvého konceptu nelíši. Vlastne, je prakticky totožná, čo nepochybne ocenili všetci tí, ktorým koncept na autosalóne ulahodil. Predaj však nesmeroval do Európy alebo Ameriky, ale do krajiny neobmedzených možností, do ďalej Číny. Práve tento trh pre pre všetky medzinárodne pôsobiace firmy dôležitý, pretože je na ňom stále vysoký dopyt po drahých autách a obrovské množstvo kúpychtivých zákazníkov. Za jeden rok sa predalo 50-tisíc kusov týchto SUV-čiek, čo nie je vôbec zlé číslo.

Práve predvčerom medzinárodné zastúpenie firmy Borgward zverejnilo informáciu, že model BX7 získal schválenie pre predaj v Európe. Môžeme teda očakávať, že sa čoskoro objaví na európskych cestách a bude dokonca robiť aj nejaké kampane.

Automobilka Borgward vznikla v roku 1929, avšak v roku 1963 stroskotala kvôli bankrotu. Znovuoživená bola potom v roku 2008 a prvý koncept BX70 uviedla v roku 2015. Za týmto nečakaným obratom stojí čínsky kapitál, čím sa vysvetľuje aj to, prečo Nemci začali predávať práve v Číne ako na prvom trhu.

Okrem 7-miestneho BX7 automobilka v Číne predáva aj menšie 5-miestne SUV BX5.

Borgward BX5 (2017) dostalo cenu RED DOT za dizajn
Borgward BX5 (2017) dostalo cenu RED DOT za dizajn

Koncept Borgward BX5 získalo cenu RED DOT 2017 za dizajn

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie