Citroën C3 PureTech 82 Shine – Svojský zvonka i zvnútra

Silný rok z pohľadu nástupu nových generácií malých áut neobišiel ani Citroën. Na trh uviedol tretiu generáciu svojho modelu C3, ktorého verziu PureTech 82 sme otestovali.
Vydané Text: 

Číslo 82 v označení verzie znamená výkon motora v konských silách, inak je to 60 kW, a teda silnejší variant trojvalcového atmosférického motora. Jeho slabšia verzia „nášho“ motora má silu 50 kW, označenie PureTech 68 (koní).


S novým Citroënom C3 sme sa pohybovali v rajóne, kam je prednostne určený, v meste a jeho okolí. Benzínový motor sa na krátkych jazdách ukázal vo výbornom svetle, rýchlo sa zohrial a výkon pekne dávkoval už v stredných otáčkach. Prekvapivo nízke sú otáčky pre maximum krútiaceho momentu, 118 N m pri 2 750 ot./min. Vodič si musí zvyknúť na krátko sprevodované prvé tri z piatich rýchlostných stupňov manuálnej prevodovky. Pre jazdu v hektickej mestskej doprave je to však prínosom, jednotka nás na zelenú svižne vytiahla na čelo kolóny, dvojka pomohla pri rýchlom predbiehaní na krátkej vzdialenosti. Naopak, na štvrtý a piaty prevodový stupeň sa dalo ísť veľmi dlho, kým si motor vypýtal vyšší stupeň, alebo stratil dych. Hodnotenie apetítu je podobné ako hodnotenie jazdných výkonov. V meste sme dosahovali veľmi dobrú spotrebu, na úrovni tabuľkových 5,7 l/100 km. Jazda na diaľnici bola poznačená zvukovou kulisou vyšších otáčok maloobjemového trojvalca a tiež spotrebou vyššou ako v mestskej premávke, pod šesť litrov sme sa skrátka nedostali. Zvonka je nová „cé-trojka“ svojská a s konkurenciou nezameniteľná. Nikto z nich nemá na bokoch plastové vankúšiky ani predné svetlá rozdelené do troch úrovní. Od hmloviek v čiernom spojleri po denné LED-kové nadväzujúce na chrómované lišty pod prednou kapotou. Čierne oplastovanie blatníkov, prahov i nárazníkov vytvára spolu so strechou inej farby ako zvyšok karosérie pocit robustnosti. A pritom je karoséria o 50 mm nižšia ako pri predchádzajúcej C3, naopak, na dĺžku narástla o 55 mm a na šírku o 21 mm. Výsledkom je originálne auto ideálne pre mesto.


Interiér je podobne svojský ako exteriér, tak ako to predurčil väčší brat Cactus C4. Palubná doska je jednoduchá, lebo všetko ovládanie sa rieši od prvého kroku cez dotykový displej s uhlopriečkou 7“. Nie je to celkom praktické, vodič totiž musí najskôr prstom trafiť ikonku, aby následne preladil rádio, nastavil teplotu, či telefonoval „bez rúk“. Priestorovo však nemôžeme „slovenskému“ Citroënu C3 z trnavského závodu PSA nič vyčítať. Z rázvoru 2 540 mm (+74 mm) vyťažil maximum.


Posed je dobrý, čalúnenie s výraznými bokmi sedákov a netuctovým dizajnom látky dáva komfort a pocit osobnej atmosféry. 300 litrov batožinového priestoru je slušným štandardom na malé auto.


TECHNICKÉ ÚDAJE


CITROËN C3 PURETECH 82 SHINE
Motor benzínový R3, 1 199 cm3
Výkon 60 kW (82 k) pri 5 750 ot./min
. Krútiaci moment 118 Nm pri 2 750 ot./min.
Pohon a podvozok: Päťšstupňová mechanická prevodovka, pohon predných kolies, vpredu nezávislé zavesenie pseudo McPherson so stabilizátorom, vzadu torzná tyč es vinutými pružinami a teleskop. tlmičmi, brzdy vpredu kotúčové s vnútorným chladením, vzadu bubnové.
Pneumatiky 2205/55 R 16. Batožinový priestor 300 / 922 dm3
Rozmery: 3 996 × 1 749 × 1 474 mm, rázvor 2 540 mm, pohotovostná/celková hmotnosť 1 112 / 1 550 kg, objem nádrže 45 l.
Najvyššia rýchlosť 168 km/h
Zrýchlenie 0 – 100 km/h 14,9 s
Spotreba 5,7/4,1/4,7 l/100 km
Emisie CO2 109 g/km
Cena/testované vozidlo 11 790 € / 13 690 €
Konkurenti: Škoda Fabia, Toyota Yaris, Hyundai i20
Pokračujte na ďalší príspevok »FOTOGALÉRIA

V Bratislave dnes odštartovala výroba nového Superbu, pozrite sa do zákulisia výroby závode VW Slovakia

  • Nový Superb Combi sa vyrába súčasne s VW Passat Combi, neskôr sa do programu produkcie pridá aj Superb vo verzii liftback.

     Závod Volkswagen Slovakia sa pre spustenie výroby dôležitých modelov výrazne modernizoval, investícia do projektu Beta+ obnáša stovky miliónov eur. V rámci prípravy na sériovú produkciu sa vyrobilo až do dvetisíc kusov nového Superbu Combi.
  • Nabitá ponuka

    Slovenský Mercedes prišiel s neodolateľnou ponukou. Do ceny elektromobilov zahrnul nabíjací kredit, poistenie, financovanie aj nabíjací set

  • Poistenie na 2 roky, flexibilný systém nabíjania Pro, kredit na nabíjanie, predĺženú záruku na 6 rokov alebo do 90 000 km a zvýhodnené financovanie sú teraz v cene každého avizovaného elektromobilu.

     Kredit na nabíjanie je až do 6000 eur! Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.