AKTUÁLNE: Vývoj umelej inteligencie v Tesle bude viesť Slovák Andrej Karpathy

ERIK STRÍŽ, 22.06.2017
Slovensko sa opäť pozitívne zviditeľňuje vo svete. Najnovšie je „jeden z nás“ na vysokom poste v Tesle, Andrej Karpathy bude riadiť vývoj autopilota.

Slovensko sa opäť pozitívne zviditeľňuje vo svete. Najnovšie je „jeden z nás“ na vysokom poste v Tesle, Andrej Karpathy bude riadiť vývoj autopilota.

Ako uvádza Denník N vo svojom dnešnom článku, Karpathy je mladý vedec pôvodom zo Slovenska, ktorý z krajiny odišiel ako 15-ročný. Pre americkú Teslu bude pracovať na pozícii Director of AI and Autopilot Vision a zodpovedať sa bude priamo Elonovi Muskovi, pre ktorého však pracuje už dlhšie - doteraz pracoval v Muskovej neziskovej organizácii venujúcej sa projektu otvorenej umelej inteligencie OpenAI.

Karpathy prichádza do sveta, v ktorom nie je núdza o špičkových vedcov a odborníkov. Jeho predchodcovia sú David Nistér (dnes Nvidia) a Chris Lattner (predtým Apple).

Vývoj umelej inteligencie v Tesle bude viesť Slovák Andrej Karpathy (profil na stránke Standfordskej univerzity)

Vývoj umelej inteligencie v Tesle bude viesť Slovák Andrej Karpathy (profil na stránke Standfordskej univerzity) | Zdroj: Oficiálne fotografieVyjadrenie spoločnosti Tesla k najatiu Karpathyho:

"Andrej Karpathy, jeden z popredných svetových expertov v počítačovej vízii a deep learning, sa pripojí k Tesle ako riaditeľ AI a Autopilot Vision, ktorý priamo podáva správu Elonovi Muskovi. Andrej sa usiloval o to, aby vďaka svojej práci na ImageNet poskytol zrak počítaču, ako aj predstavivosť prostredníctvom vývoja generatívnych modelov a schopnosťou navigovať na internete pomocou učenia sa. Nedávno bol vedeckým výskumníkom v OpenAI.

Andrej dokončil odbor Computer Vision ako Ph.D. na Stanfordskej univerzite, kde preukázal schopnosť vytvárať komplexné popisy obrazov pomocou hlbokej neurónovej siete. Vďaka nemu počítač vidí nielen mačku, ale aj to, že je to oranžová bodkovaná mačka jazdiaca na skateboarde s červenými kolesami na hnedej podlahe z tvrdého dreva. Taktiež vytvoril a vyučoval "Konverzačné neurónové siete pre vizuálne rozpoznávanie", čo je prvý a stále vedúci kurz Deep Learningu v Stanforde. "