Aktuality

Toto je Fisker EMotion, najväčší (budúci) konkurent Tesly


Cez víkend značka Fisker zverejnila prvú fotku pripravovaného modelu EMotion. Opäť sledujeme klasický elektromobilový vzhľad priamo nadväzujúci na dizajnové princípy značky Tesla. Asi nie sme jediní, komu sa Karma Revero páčil viac, ako tento pripravovaný EMotion.

EMotion má výrazné krivky, ostrý dizajn a viditeľná je snaha o dosahovanie čo najnižšieho aerodynamického odporu. Podľa slov automobilky má elektromobil dosahovať rýchlosť až 260 km/h Nápadné sú zadné reverzne sa otvárajúce dvere, ktoré sa otvárajú mimoriadne atypicky - spoločne s tými prednými tvoria akýsi motýlí efekt. Ťažko predpovedať, ako dlho bude takýto zaujímavý koncept otvárania fungovať bez poruchy. Značka Tesla zvolila pri svojom modeli X jednoduchšie dvere otvárajúce sa smerom nahor a aj v súvislosti s nimi sa prejavujú viaceré nedostatky.


Zrejme najpádnejším dôvodom, prečo by si mali bohatší zákazníci v budúcnosti vyberať model od Fiskera a nie od Tesly, je rýchlosť nabíjania. Fisker tvrdí, že jeho elektromobil s dojazdom viac ako 600 kilometrov by sa mal nabiť za neuveriteľných deväť minút. Je zrejmé, že takýto výsledok nebude možný na bežne dostupnej sieti nabíjačiek, ale so špeciálnou výbavou. Otázne je aj to, aká bude životnosť batérií po tom, čo sa budú dobíjať enormnou rýchlosťou. Batérie pre elektromobily sú priveľmi drahé na to, aby odchádzali alebo výrazne strácali kapacitu po dvoch, troch či aj piatich rokoch. V kontexte značky Fisker (a tiež Tesla) je investícia do novej batérie v početných tisícoch eur.

Fisker zverejnil podobu modelu EMotion prostredníctvom Twitteru. Oficiálne predstavenie už hotového a predajného modelu je naplánované na 17. augusta 2017. Cena by nemala klesnúť pod 90-tisíc eur, takže o žiadne revolučné elektrické vozidlo nepôjde.

Erik Stríž
Erik Stríž je redaktorom magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti sa pohybuje od roku 2007, okrem konvenčných auto-moto tém sa venuje aj problematike udržateľnej mobility, technológiám a dizajnu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie