Aktuality

VIDEO: Trump sa rozhodol, že globálne otepľovanie neexistuje. Zruší aj slávnu Parížsku dohodu

Live Stream: President Trump announces Paris climate decision from the Rose Garden (USA Today @Livestream)
Live Stream: President Trump announces Paris climate decision from the Rose Garden (USA Today @Livestream)

Parížska dohoda o zmene klímy z roku 2015 je dokument, ktorý sa zapísal do histórie ľudstva a zaradil sa medzi iné dôležité dokumenty minulosti - dnes patrí do rovnakej skupiny, v ktorej je napríklad aj zrušenie otroctva v Spojených štátoch alebo Veľká listina slobôd z roku 1215. V porovnaní s nimi sa však netýka súčasných generácií, ale tých budúcich, ktoré budú žiť v dôsledkoch aktuálneho životného štýlu moderného sveta.Parížska dohoda predstavuje akčný plán zameraný na obmedzenie globálneho otepľovania výrazne pod 2°C. Vzťahuje sa na obdobie po roku 2020. Zahŕňa širšie spektrum povinností, ktoré musia účastné krajiny dodržiavať, všetko v záujme neustáleho znižovania dopadu človeka na klímu planéty. Týka sa aj firiem, teda aj automobiliek.

Americký prezident Donald Trump ešte počas svojej predvolebnej kampane viackrát spomenul, že globálne otepľovanie považuje za hoax, teda za klamstvo, podvod. Dnes už túto rétoriku zmiernil, hoci názor nezmenil. Na poslednej ceremónii vo White House Rose Garden a spájal ukazovák s palcom na demonštráciu toho, ako veľmi sa podľa neho za posledné roky zmenila klíma.

Trump považuje Parížsku dohodu za represívnu a tvrdí, že jej dodržiavanie spôsobuje stratu pracovných miest. Dodáva tiež, že pre Spojené štáty je skrátka priveľmi drahá.

TASR uvádza, že Trumpove vyjadrenia už kritizovali aj predstavitelia Nemecka, Francúzska a Talianska. Podľa nich dohoda nemôže byť opätovne prerokovaná, ako žiada Trump.

Prekvapivo sa k novej situácii postavili predstavitelia Ruska, konkrétne námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov. Pre agentúru TASS povedal: „Suverenita ktorejkoľvek krajiny je nesporná. A to je dôvod, prečo rešpektujeme vývoj politickej línie Washingtonu.“Zdroje: Klimatickú dohodu nemožno prerokovať, odkázali Trumpovi európski lídri Parížska dohoda o zmene klímy

Erik Stríž - auto motor a šport, Autoviny.sk
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie