auto motor a šport 06/17 v predaji
V aktuálnom čísle nájdete:
Test: BMW 540i
Jazda: Škoda Rapid
Porovnávací test: Volvo V90 Cross Country vs Mercedes-Benz triedy E All Terrain.
Cestopis: Donkervoort na ostrove Man

nájdete vo všetkých dobrých trafikách

zavrieť informácie
viac
Autoviny.sk
Chcem inzerovať

Jazdený: Ford Fiesta

Jazdené automobily

Ford Fiesta piatej generácie podobne ako o triedu vyššie postavený Focus predstavuje etalón triedy čo do jazdných vlastností. Vyladeniu podvozka dobre sekundujú naftové pohonné jednotky, v našom prípade išlo o štvorvalec 1.4 TDCi s výkonom 50 kW (68 k).

Autor:Foto:

Na Ford Fiesta vyrábaný v rokoch 2002 až 2006 sa čakalo veľmi dlho. Výrobca dovtedy totiž len prezliekal do nových šiat model z roku 1989, čiže Fiesta piatej generácie bola konečne kompletne nanovo postavené vozidlo. Vzhľadovo pôsobila nenápadne, zaujali asi len klinovité lichobežníkové predné svetlá a do výšky natiahnutá karoséria. Ani interiér mnohých zákazníkov neoslovil, keďže mu dominovali lacné plasty, bol dosť nudný a chýbal mu akýkoľvek nápad.

Hlavnou zbraňou Fiesty V však boli jazdné vlastnosti, ktorými bez problémov porážala konkurenciu. Podvozok bol síce vyladený o niečo tvrdšie, ale rozhodne patril k najlepším v malom segmente a jeho schopnosti ani dnes nesklamú najnáročnejších zákazníkov. K tomu všetkému sa pridávalo veľmi precízne riadenie. Fiesta sa presne podľa vodičových pokynov vrhala do zákruty a všetky jazdné situácie zvládala bravúrne. Milovala najmä kľučkovanie, s ktorým to v bežnej premávke však netreba preháňať.

Na tachometri testovaného vozidla svietil údaj 56 000 km, čo je na trojročné auto primeraná dávka kilometrov. Nepostrehli sme žiadne nezdravé zvuky, ktoré by pochádzali z podvozka či motora a to sme našu Fiestu popreháňali aj po menej kvalitných cestách a vôbec sme ju nešetrili ani na diaľnici. V dobrom technickom stave sa zdala byť aj naftová pohonná jednotka 1.4 TDCi s výkonom 50 kW (68 k), ktorá sa pod malú prednú kapotu modelu Fiesta dostala hneď na začiatku výroby.

Išlo o moderný prepĺňaný štvorvalec s priamym vstrekovaním paliva common rail, ktorý charakterizoval lineárny priebeh krútiaceho momentu a dobrá kultúra chodu. Agregát bol navyše pomerne dobre odhlučnený, vibrácie sme cítili len pri určitých otáčkach. Krútiaci moment s hodnotou 160 Nm je na malé auto dostatočný, nedá sa však povedať, že by vedel s vozidlom poriadne zatočiť. Skôr ide o ekonomickú voľbu, ktorá by mohla ušetriť nejaké tie prostriedky z rodinného rozpočtu.

Spokojnosť vyjadrujeme v ostro sledovanej kategórii priemernej spotreby. Počas jazdy na diaľnici a v meste sme jazdili za približne 6 litrov nafty na každých 100 km. Na konci testu sme však podliezli hranicu 5 litrov, čo znamená, že pri úspornej jazde dokážete na jednu nádrž s objemom 45 litrov zvládnuť viac než 900 km.

Text: Peter Michalec
Foto: Martin Ruisl (1) a autor

Plusy
Tuhá karoséria, agilný podvozok, presné a komunikatívne riadenie, veľmi presné radenie, jazdné vlastnosti, spoľahlivosť a odolnosť.

Mínusy
Chudobná základná výbava, komfort pruženia, lacno pôspbiaci interiér.

Časté poruchy:
Zlyhávajúce podsvietenie originálneho autorádia, slabá protikorózna ochrana, ktorá sa môže prejaviť najmä na výfuku a niektorých podvozkových častiach, vôle prednej nápravy po väčších dávkach kilometrov, problémy s riadiacou jednotkou združeného prístroja, chybná riadiacia jednotka airbagu, poruchový ventil regulácie objemu (motor 1.4 TDCi).

Naše odporúčania:
Žiadny z ponúkaných motorov nie je vyslovene zlý. Nenáročných vodičov uspokoja aj menej dynamické benzínové agregáty s objemom 1,3 litra v oboch výkonových verziách. Veľmi vydarené sú naftové motory 1.4 TDCi, ktoré potešia kultúrou chodu i nízkou spotrebou. Milovníkom športovej jazdy je určená verzia ST, ktorú poháňa atmosférický benzínový motor 2.0 s výkonom 110 kW (150 k).

História modelu
2001 – Predstavenie modelu na jeseň.
2002 – Troj- a päťdverový hatchback, benzínové motory objemu 1,3 litra s výkonom 43 kW (58 k) a 50 kW (68 k), ďalej agregáty 1.4 (58 kW/79 k) a 1.6 (74 kW/100 k), naftový motor 1.4 TDCi (50 kW/68 k).
2003 – zvýšenie výkonu pre benzínový motor 1.3 na 44 kW (60 k).
2004 – automatická štvorstupňová prevodovka, robotizovaná prevodovka Durashift EST.
2005 – naftový motor 1.6 TDCi vo výkonových verziách 66 kW (90 k) a 74 kW (100 k) pre verziu S, športová verzia ST, ktorú poháňal benzínový motor 2.0 s výkonom 110 kW (150 k) , doplnenie ponuky benzínových motorov o agregát s objemom 1,25 litra s výkonom 55 kW (75 k).
2006 – Facelift modelu.

Vozidlo zapožičala na test spoločnosť AAA Auto.


Hore

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte sa na odber noviniek. Váš e-mail: